Make your own free website on Tripod.com

Albums
Biography Albums Music Samples

Back to Homepage

Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin, iki yıllık bir aradan sonra,  son albümleri "Ferfecir" geçtiğimiz Ocak ayında piyasaya çıktı.
1993'ten günümüze dek, geçen altı yılda Kahraman kardeşler 4 albüme imza attılar. Bu albümlerin üçü kendi çalışmaları, bir tanesi ise belgesel niteliğindeki yöresel derlemelerden oluşuyor. Bu güne kadar piyasaya çıkan tüm albümler web sayfalarımızda ayrıntılı olarak tanıtılmaktadır. Hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak istediğiniz albümün üzerine tıklayınız.
Deniz Koydum Adını albümüne gitmek için tıklayınız.

DENİZ KOYDUM ADINI (Zazaca-Türkçe)

"Etekleri meşe ağaçları, dorukları ardıçlarla bezenmiş yüksek dağların ardında, güneşin bile bir başka güzellikte doğup battığı, ateşin, suyun ve musahipliğin kutsal sayıldığı, ayın bile her gece güzelliğini kıskandığı bir diyarın, Mamekiye'nin öyküsüdür anlatılan. Kış gelip de bembeyaz bir kar örtüsü her yanı kapladığında yamaçlardaki küçük kom evlerinde, yaşlı nineler, ocakbaşlarında bağdaş kurmuş küçük çocuklara birbirinden güzel masallar anlatırlardı. İşte bunlardan biri de Bepuk'un (Guguk Kuşu) öyküsüdür..."                      

Bu albüm Musa Anter'in anısına adanmıştır.

Renklerde Yaşamak albümüne gitmek için tıklayınız. RENKLERDE YAŞAMAK (Zazaca-Türkçe)

"Çok renkler vardı... Çok biçimler, çok isimler... Çünkü kutsanmış doğrular yoktu. Yani, Tanrı bizden uzaklaşıp o sıkıcı mutlaklığa kavuşmadan önceydi. O zamanlar herkes, herkesin başka bir doğrusu olabileceğini anlardı. Yerle gök arasında her şey kutsaldı: Kuşlar, ırmaklar, dağlar, ağaçlar, güneş, ay, herşey... Ve tabii insan... Ve deliler... Ve hatta böcekler (...) Dokunurduk onlara, giderdik ziyaretlerine, kızardık belki tepkisizliklerine...               

Yaşlılar Dersim Türküleri Söylüyor albümüne gitmek için tıklayınız. YAŞLILAR DERSİM TÜRKÜLERİ SÖYLÜYOR (Derleme)

Unutulan bir dili, yok olmaya mahkum edilmiş bir kültürü, "el değmemiş uzaklıklar"dan bugüne getirmek... Günümüzün en kestirme deyimiyle, "insan karşıtı" modern toplumlarına alternatif olabilecek önemde motiflere sahip bir kültürün varlığına kayıt düşmek... Tabii ki sadece ipuçlarıyla, küçücük örnekleriyle farklı dilleri, farklı dinleri, farklı doğruları kendi doğallıkları içinde yüzyıllarca yan yana yaşatabilmiş bir coğrafya Dersim; hem de öyle hesap kitap yapmadan, büyük laflarla teorize etmeden...                                            

Ferfecir albümüne gitmek için tıklayınız. FERFECİR (Enstrümantal, Zazaca, Türkçe)
nereden baksam... başka... bambaşka
yine de sessiz sedasız geçti zaman
siyah giysem siyah oluyorum, gözlerimi yumsam kör
uykularda tanıştık çalıntı kurmacalarla
kelimeler... gerçeğin becereksiz avcıları... Avcıları
Şiir: Kemal Kahraman                                                                              
working1.gif (252 bytes)

Ana Sayfa ] Biography ] [ Albums ] Music Samples ]

Number of visitors

Hit Counter

© Copyright   1999

Send mail to hanoglue@mustang.escortnet.com with questions or comments about this web site.
All rights reserved. Last modified: 13.10.1999