Make your own free website on Tripod.com

Deniz Koydum Adını
Deniz Koydum Adını Renklerde Yaşamak Yaşlılar Söylüyor I Ferfecir

 

working1.gif (252 bytes) BEPUK KUŞUNUN ÖYKÜSÜ, APE MUSA AĞIDI VE ADINI DENİZE VEREN EZGİLER...
Ana Sayfa Yukarı

wpe16.jpg (6151 bytes)

wpe1D.jpg (8722 bytes) "Etekleri meşe ağaçları, dorukları ardıçlarla bezenmiş yüksek dağların ardında, güneşin bile bir başka güzellikte doğup battığı, ateşin, suyun ve musahipliğin kutsal sayıldığı, ayın bile her gece güzelliğini kıskandığı bir diyarın, Mamekiye'nin öyküsüdür anlatılan. Kış gelip de bembeyaz bir kar örtüsü her yanı kapladığında yamaçlardaki küçük kom evlerinde, yaşlı nineler, ocakbaşlarında bağdaş kurmuş küçük çocuklara birbirinden güzel masallar anlatırlardı. İşte bunlardan biri de Bepuk'un (Guguk Kuşu) öyküsüdür..."  

Derler ki uzun yıllar önce bburalarda iki kardeş yaşarmış. Keko ve kızkardeşi...  İki kardeş, baharla birlikte Mamekiye dağlarına kenger toplamaya çıkmışlar. Gün boyunca kenger toplamaktan yorgun düşünce, bir akarsuyun kenarına oturup bölüşmüşler bir kengeri. Sonra da, doğanın cömertliğini yüklenip sırtlarına evlerinin yolunu tutmuşlar. Torba delik; yol boyunca birer birer dökülmüş kengerler. Torbayı boşalttıklarında bir kaç kenger düşmüş yere. Öfkesine yenilmiş Keko. Ateşin ve suyun üzerine yemin etse de kardeşi,  "sen yedin" demiş kengerleri. Çaresiz kalmış kızkardeş. "Kes karnımı, Keko" demiş, "Kes de bak içine." Kararmış gözleri Keko'nun, saplamış bıçağı ve düşmüş kızkardeş yere.

Fakat kızkardeşinin karnında sadece paylaştıkları yarım kengeri görünce Keko, acının ağırlığı ile bir yılan gibi çöreklenmiş yüreğine. "Tanrım" demiş". "Beni öyle bir kuş yap ki, diyar diyar dolaşıp, anlatayım acımı." Dayanamamış Tanrı bu yakarışa ve Guguk Kuşu yapmış Keko'yu. İşte o gün bu gündür, bahar ayı gelip de taze kengerler yetiştiğinde, Bepuk anlatır durur acı dolu sesiyle, kardeşini nasıl öldürdüğünü.
"Bepo -Keko "Bepo- Keko
Kam kişt, Kim öldürdü,
Mı kişt Ben öldürdüm
Kam şüt, Kim yıkadı,
Mı şüt Ben yıkadım
Kam kınıt, Kim gömdü,
Mı kınıt" Ben gömdüm"
Bu albüm Musa Anter'in anısına adanmıştır.


Ziyaretçi Sayısı

Hit Counter

 

© Copyright   1999

Web sitesiyle ilgili bütün görüş ve önerilerinizi bize yazın. Siteyi gezerken  herhangi bir sorunla karşılaşırsanız hanoglue@mustang.escortnet.com adresine bildirebilirsiniz. Site de yer alan müzik, resim, şiir ve şarkı sözleriyle ilgili bütün telif hakları saklıdır. Son yenileme tarihi: 06 Eylül 1999 Pazartesi